"epert" meaning in All languages combined

See epert on Wiktionary

Noun [Old Irish]

IPA: /ˈe.bʲərt̪/
Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|eperte|||||||nominative plural|eperta||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|altform=|cat2=|g=f|g2=|g3=|head=|sort=}} epert f (genitive eperte, nominative plural eperta), {{sga-noun|f|eperte|eperta}} epert f (genitive eperte, nominative plural eperta) Inflection templates: {{sga-decl-a-fem|epert|acc_sg2=ebirt, eipirt|acc_sg3=ebert|gen_sg2=epertae}}, {{sga-decl-noun|acc_du=epert+L|acc_du2=ebirt, eipirt|acc_du3=ebert|acc_pl=eperta+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=epert+N|acc_sg2=ebirt, eipirt|acc_sg3=ebert|class=ā-f|dat_du=epertaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=epertaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=epert+L|dat_sg2=ebirt, eipirt|dat_sg3=ebert|gen_du=epert+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=epert+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=eperte+H|gen_sg2=epertae|gen_sg3=|n=|nom_du=epert+L|nom_du2=ebirt, eipirt|nom_du3=ebert|nom_pl=eperta+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=epert+L|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=epert+L|voc_du2=ebirt, eipirt|voc_du3=ebert|voc_pl=eperta+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=epert+L|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation}} Forms: eperte [genitive], eperta [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], epert [nominative, singular], epert [dual, nominative], ebirt [dual, nominative], eipirt [dual, nominative], ebert [dual, nominative], eperta [nominative, plural], epert [singular, vocative], epert [dual, vocative], ebirt [dual, vocative], eipirt [dual, vocative], ebert [dual, vocative], eperta [plural, vocative], epert [accusative, singular], ebirt [accusative, singular], eipirt [accusative, singular], ebert [accusative, singular], epert [accusative, dual], ebirt [accusative, dual], eipirt [accusative, dual], ebert [accusative, dual], eperta [accusative, plural], eperte [genitive, singular], epertae [genitive, singular], epert [dual, genitive], epert [genitive, plural], epert [dative, singular], ebirt [dative, singular], eipirt [dative, singular], ebert [dative, singular], epertaib [dative, dual], epertaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], epert [error-unrecognized-form], pronounced with /h/ in h-prothesis environments [error-unrecognized-form], n-epert [error-unrecognized-form], ebert [alternative], aipert [alternative]
  1. verbal noun of as·beir Tags: feminine, form-of, noun-from-verb Form of: as·beir
    Sense id: en-epert-sga-noun-nuQ0Bx78
  2. saying, utterance Tags: feminine
    Sense id: en-epert-sga-noun-QBdGp4-I Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 18 64 18 Disambiguation of Pages with 1 entry: 17 66 17 Disambiguation of Pages with entries: 9 81 9
  3. word Tags: feminine
    Sense id: en-epert-sga-noun-mMHrTuk0

Inflected forms

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "abairt"
        },
        {
          "lang": "Manx",
          "lang_code": "gv",
          "word": "abbyrt"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "abairt"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "abairt"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "eperte",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eperta",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "eperta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eperta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "eperta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eperte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epertae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epertaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "epertaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "n-epert",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "aipert",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "eperta",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "eperte",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "epert f (genitive eperte, nominative plural eperta)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "eperte",
        "3": "eperta"
      },
      "expansion": "epert f (genitive eperte, nominative plural eperta)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "epert",
        "acc_sg2": "ebirt, eipirt",
        "acc_sg3": "ebert",
        "gen_sg2": "epertae"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "epert+L",
        "acc_du2": "ebirt, eipirt",
        "acc_du3": "ebert",
        "acc_pl": "eperta+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "epert+N",
        "acc_sg2": "ebirt, eipirt",
        "acc_sg3": "ebert",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "epertaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "epertaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "epert+L",
        "dat_sg2": "ebirt, eipirt",
        "dat_sg3": "ebert",
        "gen_du": "epert+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "epert+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "eperte+H",
        "gen_sg2": "epertae",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "epert+L",
        "nom_du2": "ebirt, eipirt",
        "nom_du3": "ebert",
        "nom_pl": "eperta+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "epert+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "epert+L",
        "voc_du2": "ebirt, eipirt",
        "voc_du3": "ebert",
        "voc_pl": "eperta+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "epert+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "as·beir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of as·beir"
      ],
      "id": "en-epert-sga-noun-nuQ0Bx78",
      "links": [
        [
          "as·beir",
          "asbeir#Old_Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 64 18",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 66 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "9 81 9",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              2,
              7
            ]
          ],
          "english": "saying ‘hear’",
          "text": "a epert ‘cluinte’",
          "translation": "saying ‘hear’",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "saying, utterance"
      ],
      "id": "en-epert-sga-noun-QBdGp4-I",
      "links": [
        [
          "saying",
          "saying"
        ],
        [
          "utterance",
          "utterance"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              164,
              174
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              186,
              191
            ]
          ],
          "english": "Although we preserve the rule of the ancient Greeks in writing the two charac­ters in those conso­nants, we have, however, formed one character – f instead of p with lenition – in Latin words.",
          "text": "Cía for·comam-ni ríagoil sen-Gréc hi scríbunt in dá caractar isnaib ɔsonaib ucut, ro·cruthaigsemmar camaiph immurgu óen charactar – ·f· tar hési ·p· co tinfeth – i n‑epertaib Latinṅdaib.",
          "translation": "Although we preserve the rule of the ancient Greeks in writing the two charac­ters in those conso­nants, we have, however, formed one character – f instead of p with lenition – in Latin words.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "word"
      ],
      "id": "en-epert-sga-noun-mMHrTuk0",
      "links": [
        [
          "word",
          "word"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈe.bʲərt̪/"
    },
    {
      "note": "Blasse",
      "other": "[ˈe.bʲert̪]"
    },
    {
      "note": "Griffith",
      "other": "[ˈe.bʲərt̪]"
    }
  ],
  "word": "epert"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish feminine nouns",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish ā-stem nouns",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries"
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "abairt"
        },
        {
          "lang": "Manx",
          "lang_code": "gv",
          "word": "abbyrt"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "abairt"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "abairt"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "eperte",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eperta",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "eperta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eperta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "eperta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eperte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epertae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ebirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eipirt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "epertaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "epertaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "epert",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "n-epert",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ebert",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "aipert",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "eperta",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "eperte",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "epert f (genitive eperte, nominative plural eperta)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "eperte",
        "3": "eperta"
      },
      "expansion": "epert f (genitive eperte, nominative plural eperta)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "epert",
        "acc_sg2": "ebirt, eipirt",
        "acc_sg3": "ebert",
        "gen_sg2": "epertae"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "epert+L",
        "acc_du2": "ebirt, eipirt",
        "acc_du3": "ebert",
        "acc_pl": "eperta+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "epert+N",
        "acc_sg2": "ebirt, eipirt",
        "acc_sg3": "ebert",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "epertaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "epertaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "epert+L",
        "dat_sg2": "ebirt, eipirt",
        "dat_sg3": "ebert",
        "gen_du": "epert+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "epert+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "eperte+H",
        "gen_sg2": "epertae",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "epert+L",
        "nom_du2": "ebirt, eipirt",
        "nom_du3": "ebert",
        "nom_pl": "eperta+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "epert+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "epert+L",
        "voc_du2": "ebirt, eipirt",
        "voc_du3": "ebert",
        "voc_pl": "eperta+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "epert+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "as·beir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of as·beir"
      ],
      "links": [
        [
          "as·beir",
          "asbeir#Old_Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              2,
              7
            ]
          ],
          "english": "saying ‘hear’",
          "text": "a epert ‘cluinte’",
          "translation": "saying ‘hear’",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "saying, utterance"
      ],
      "links": [
        [
          "saying",
          "saying"
        ],
        [
          "utterance",
          "utterance"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              164,
              174
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              186,
              191
            ]
          ],
          "english": "Although we preserve the rule of the ancient Greeks in writing the two charac­ters in those conso­nants, we have, however, formed one character – f instead of p with lenition – in Latin words.",
          "text": "Cía for·comam-ni ríagoil sen-Gréc hi scríbunt in dá caractar isnaib ɔsonaib ucut, ro·cruthaigsemmar camaiph immurgu óen charactar – ·f· tar hési ·p· co tinfeth – i n‑epertaib Latinṅdaib.",
          "translation": "Although we preserve the rule of the ancient Greeks in writing the two charac­ters in those conso­nants, we have, however, formed one character – f instead of p with lenition – in Latin words.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "word"
      ],
      "links": [
        [
          "word",
          "word"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈe.bʲərt̪/"
    },
    {
      "note": "Blasse",
      "other": "[ˈe.bʲert̪]"
    },
    {
      "note": "Griffith",
      "other": "[ˈe.bʲərt̪]"
    }
  ],
  "word": "epert"
}

Download raw JSONL data for epert meaning in All languages combined (6.9kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: epert/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "epert"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "epert",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "epert"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "epert",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "epert"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "epert",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.